17. MISSUGUNE ON HEA KAASIKIRI?
Paljudes tööpakkumistes nõuab tööandja saate- ehk kaaskirja. Kes ei ole vilunud tööotsija, see ei taipagi esimese hooga, mis žanr see niisugune on. Kuigi kaaskirja koostamine ei olegi nii keeruline kui esmapilgul tundub.
Kaaskiri on oma olemuselt palju vabamas vormis dokument kui elulookirjeldus (CV). Kandidaat annab vastuse küsimusele, mis ajendas teda sellele kohale kandideerima, milliste oskuste, teadmiste ning isikuomadustega suudaks ta ettevõtte tegevustelekaasa aidata. Seega ei ole kaaskiri lihtsalt elulookirjelduse kordamine proosas (mõnele punktile võib muidugi viidata) vaid kokkuvõtlik selgitav pöördumine tööandja poole.
NÕUANNE: Europassi CVd kasutades on lihtne teha muudatusi. Sa saad PDF-vormingus dokumendi laadida millal tahes tagasi redigeerimiskeskkonda ja seal selle soovi kohaselt ümber kujundada.
Stampide vältimine
Üks sage viga on see, et kandidaat kirjutab kaasikirja stampe kasutades. Selle dokumendi juures on peamine aga just isikupära. Kaaskiri on hea viis tööandjas huvi tekitada aga see avaldab mõju ainult siis, kui pöördumine on originaalne, tööandjale kohandatud, spetsiaalselt temale kirjutatud ning loob seoseid konkreetsetööpakkumisega. Trafaretset teksti on ka muidu lihtne välja sõeluda. Peale selle olgu kiri asjalik, hoidke adressaadist parajat distantsi, ärge kasutage slängi ega laskuge familiaarsustesse.
Enese iseloomustus: pigem vähem ja konkreetsete faktidega
Teine sageli esinev puudus on kandidaadi iseloomustus. Väidetavaid omadusi on soovitatav toetada arvude, eluliste näidete ja varasemal töökohal tehtud edusammudega. Üks halb näide: „Mulle meeldivad väljakutsed. Ma olen meeskonnamängija, paindlik ja loov, hea suhtleja.“ Need on tühjad sõnakõlksud, mis tulevad nagu konveierilt. Kirjutage vähem, aga sõnastage see paremini. Näiteks nii: „Oma eelmisel töökohal juhtisin viieliikmelist meeskonda. Igal aastal suurendasime majandusüksuse tulu 5 protsenti.“ Või nii: „Mulle meeldivad väljakutsed. Oma eelmisel töökohal ehitasin nullist üles iseseisva tegevusharu, mis aasta hiljem andis 10 protsenti firma müügitulust.“ Kas need ei kõla veenvamalt?
Otsige toetuspunkte
Hea näeb välja see, kui kandidaadil õnnestub leida seoseid enese ja väljavaadatud tööandja vahel. Üks selline fraas võib anda talle eelise (kui see vastab tõele): „Ettevõtte … tooteid tunnen ma hästi ja pean neid väga heaks, kannan ka ise neist mitut. Peale selle sooviksin saada 11 riiki hõlmava keti liikmeks ja kaasa aidata firma edule Eestis.“
Ärge saatke ainult manusena
Tehniliselt osav nipp on kaaskiri lisaks manusele esitada ka e-kirja tekstina. See näeb välja palju parem kui kirjutada ainult „Saadan oma kandideerimisdokumendid manustatult“. Kirja sisusse pöördumist lisades on palju suurem šanss, et see äratab tööandja huvi.
Kuna hea kaaskiri on isikupärane, näeb see igale töökohale kandideerimisel välja erinev, seega ei ole mõtet avaldada näidist.
Mõned sagedased fraasid võivad siiski kasuks tulla:
„Leidsin tööportaalist … tööpakkumise … ametikohale, mis äratas minus huvi, seega esitan oma kandidatuuri sellele kohale.“
„Tunnen, et vastan tööpakkumises kirjeldatud nõuetele.“
„Nagu selgub lisatud elulookirjeldusest …“
„Oma töös pean oluliseks …“
„Miks ma tahaksin Teie ettevõttes töötada? …“
„Kui Teil oleks vaja soovitajaid, palun anda mulle sellest teada.“
„Loodan, et saan võimaluse end isiklikult tutvustada.“
„Vastust oodates, austusega …“
NÕUANNE: ülaltoodud küsimustes on abiks Europassi kaaskiri, mis annab dokumendi koostamise jaoks ka sisulisi nõuandeid. Võite hakata seda koostama leheküljel europass.ee.
Artikli koostas ZOLTÁN KARÁCSONY, tööturuspetsialist
Artiklit aitasid toimetada Eesti Töötukassa karjäärispetsialistid.