5+1 KÜSIMUST, MIS TULEB ENDALE ENNE VÄLISMAALE TÖÖLEMINEKUT TINGIMATA ESITADA
Kas ka sina plaanid välismaale tööle minna?
Vastates allpool olevale kuuele (5+1) küsimusele, jõuad oma eesmärgile lähemale. Välismaal töötamine on kasulik nii materiaalselt kui ka erialaselt. Välismaal veedetud aastate jooksul omandad kindlasti palju-palju kasulikke kogemusi.
1. MIS ON SINU VÄLISMAALE KOLIMISE EESMÄRK?
See on kõige tähtsam küsimus, mis tasub läbi mõelda. „Miks ma üldse tahaksin välismaale kolida?“ Ole enda vastu väga aus, sest siis on sul suurem võimalus välismaal edu saavutada. Sinu vastus võib olla, et materiaalsetel põhjustel, seiklushimust, erialase arengu huvides või mis tahes muul põhjusel. Oluline on teada, miks sa läheksid.
Miks see on tähtis?
Kui eesmärk on raha koguda, tuleb sihtriik ja töö valida teiste näitajate järgi kui siis, kui sind motiveerib erialase arengu võimalus või seiklushimu. Kui sul on näiteks materiaalne eesmärk, mille sa tahad saavutada ühe-kahe aastaga, siis tasub kolida sellisesse kohta, kus sa saad elamiskuludega võrreldes võimalikult palju teenida. Kui sa oled aga elu aeg igatsenud elada Londonis, siis on eesmärk leida seal selline töö, mis katab elamiskulud, kuigi võib-olla sa ei saa palgast palju kõrvale panna.
2. MILLINE ON SINU KARJÄÄRISIHT?
Ükskõik mis eesmärgil sa välismaale kolid, on tähtis lõpuni mõelda ka see, mida sa plaanid pikemas perspektiivis oma karjääriga peale hakata. See pikem perspektiiv võiks olla 5–10 aastat. See muutub oluliseks siis, kui sa pead välismaal töötamise huvides võib-olla tegema kompromissi ja võtma vastu ka sellise töö, mis sulle praegu aja raiskamisena tundub.
Pole viga, kui sa sisustad paar aastat millegi muu kui oma kaugema eesmärgi poole pürgimisega, kuid pea meeles, et see periood ei sobitu sinu karjääriplaanidesse, ja püüa liikuda oma algsele ettekujutuse suunas. Kui sa oled näiteks puuduliku keeleoskuse tõttu sunnitud tegema mitteerialast tööd, siis vali selline amet, mis aitab arendada keeleoskust. Üksildane öövahi töö selline ei ole... Kui sa ei tea, milline su keeleoskus on, võib sulle anda toetuspunkti Europassi keelepass.
3. MILLISED ON SINU TUGEVUSED?
See küsimus on tähtis, kui sa oled tööturule siseneja ja sul ei ole veel ette näidata aastatepikkust töökogemust, aga ka siis, kui suundud välismaale kogenud töötajana.
Küsimusele vastamine võib sul aidata otsustada, mis riiki ja mis laadi tööle tasub kandideerida. See aitab sind ka elulookirjelduse ja motivatsioonikirja koostamisel, sest sa oskad välja tuua oma kõige tähtsamad oskused. Europassi elulookirjelduse ja motivatsioonikirja täitmise keskkond võib sul näiteks suuresti aidata kokku koguda need oskused ja pädevused, mis võivad sind välismaal töötades toetada.
Võid võtta ka paberilehe ja panna kirja kõik oma võimed, omadused ja näitajad, mis sulle meenuvad. Ära piirdu ainult tööga seotud oskustega, vaid kirjuta üles kõik, mida sa kasutad, ükskõik kas eraelus või tööl. Pane kirja ka need asjad, mida sulle meeldib teha.
Mõni näide eraelust, et lihtsam oleks: hoiad hiilgavalt korras pere rahaasjad, korraldad ladusalt perepidusid, teed loovalt süüa, orienteerud hästi linnas, sul on palju sõpru jne.
Kui nimekiri on valmis, siis vaata, millised 5–10 omadust aitavad sind soovitava ameti pidamisel kõige rohkem. Rõhuta neid elulookirjelduses, motivatsioonikirjas ja töövestlusel.
4. KUHU SA TAHAKSID KOLIDA?
Sellele küsimusele ei ole alati lihtne vastata. See tasub osadeks lahti võtta.
- Milliseid keeli sa räägid? (Tasub alustada sellisest riigist, mille keelt sa juba hästi räägid, või pühendada veel mõni aasta teise võõrkeele õppimisele.)
- Kui kaugele kodumaast oled nõus kolima? (Näiteks vanemate või perekonna tõttu.)
- Millises kliimas sa end hästi tunned? (On neid, kellele jahe ja vihmane Inglismaa muutub talumatuks juba mõne nädala pärast.)
- Milline kultuur on sulle vastuvõetav? (Kas sa koliksid näiteks mõnda Araabia riiki, kui seal on suurepärane töövõimalus?)
- Mis tööd sa otsid? Millise riigi tööturul on selle ametikoha järele kõige suurem nõudlus? (See tasub järele uurida, sest laias laastus soodustab sinu edu see, kui sa valid hea riigi.)
- Millised elamiskulud ja teenimisvõimalused on eri riikides? (Ehk kas sa saad raha koguda või vähemalt elamiskulusid katta?)
Kui sa oled nendele küsimustele vastanud, oskad juba enam-vähem valida, mis maa(d) sulle sobiks(id).
5. MILLISED ISELOOMULIKUD OMADUSED ON RIIGIL, MILLE SA OLED VÄLJA VAADANUD?
Kui sa oled vastanud neljandale küsimusele, tead juba palju sellest riigist, mille sa oled enda jaoks välja vaadanud, kuid soovitatav on koguda veel rohkem teavet, et osata kolimiseks HÄSTI valmistuda. Millised andmed oleksid olulised?
- Millised on selle riigi maksustamis-, sotsiaalkindlustus-, tööloa- ja viisanõuded?
- Milliste kolimis-, sisseseadmis- ja elamiskuludega peaksid arvestama?
- Millise palgaga võid arvestada?
- Milline on selle riigi tööturg? Mille järele on nõudlus? Kust tasub tööd otsida?
- Millised teenused on selles riigis kättesaadavad? Kuidas pääseda näiteks arsti juurde?
- Millised kombed ja tavad on sellele riigile iseloomulikud?
- Millist kohalikku keelt või aktsenti räägitakse piirkonnas, kuhu sa valmistud kolima?
Kogu võimalikult palju teavet, sest siis oskad valmistuda materiaalses, kultuurilises ja ka tööalases mõttes uueks eluks.
+1. MILLIST KOMPROMISSI OLED NÕUS TEGEMA?
Kui sa oled eelmistele küsimustele vastanud, siis tead, miks sa välismaale lähed, milline on sinu karjääriga seotud eesmärk ja millises riigis sa oskad oma elu ette kujutada. Tee mõtteeksperiment ja kujuta ette, et sa ei saa minna sellisesse kohta, mis sajaprotsendiliselt sinu ootustele vastab. Mis on see, kus sa saaksid teha järeleandmisi?
Võta arvesse, et sa pead ära elama, varem või hiljem oma karjääri jätkama, ja kui sa lähed välismaale, siis pead mitu kuud või aastat taluma sealset kultuuri, kliimat, keskkonda.
Usu, see väike mõtteeksperiment aitab sind palju, kui sa pead otsustama, kas võtad mingi töö vastu või mitte.
Soovin tõhusat valmistumist ja edukat elu välismaal!
Artikli koostas PETRA VOTISKY, coach, psühholoog
Artiklit aitasid toimetada Eesti Töötukassa karjäärispetsialistid.